TYDZIEŃ PROFILAKTYKI „SZAMOTUŁY I OSTRORÓG SERCEM OTWARTE NA TEATR”

 

W ubiegłym tygodniu młodzież reprezentująca Ostroróg oraz Szamotuły razem z przyjaciółmi z Konina, Czarnkowa i Poznania promowała modę na życie bez uzależnień poprzez teatr.

Organizatorami Tygodnia Profilaktyki byli Zespół Szkół w Ostrorogu, II Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń sądu w sprawach rodzinnych i nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Szamotułach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg, Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu i Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych. Wydarzenie było organizowane we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu.

Działaniom przewodniczył autor jedynego w Polsce programu profilaktycznego Pan Grzegorz Jach. W wydatny sposób w przedsięwzięciu pomogły ekspert programu PaT Agnieszka Nowaczyk, Iwona Januszak i Alicja Kałużyńska. Zarówno w Szamotułach, jaki w Ostrorogu przeprowadzono warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień, podczas których Grzegorz Jach zachęcał młodzież do głośnego wyrażenia siebie poprzez scenę i wypowiadanie swojego zdania. Podczas warsztatów młodzież odgrywała scenki dramowe, prowadziła żywą dyskusję dotyczącą istoty znaczenia życia i związanych z nim wartości. Autor programu PaT uświadamiał młodzież, że nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, by powiedzieć „nie’’ narkotykom. Każda taka reakcja ma ogromne znaczenie dla życia człowieka.

Następnie Grzegorz Jach i Agnieszka Nowaczyk wraz z grupą PaT z Szamotuł wspólnie wprowadzili do programu edukacyjno-profilaktycznego młodzież z Zespołu Szkół w Ostrorogu. Wprowadzenie to było połączone z edukacją i zabawą, podczas której odbył się casting do spektaklu pt. „SEKRET’’.

Dzień 16 marca 2018 na długo zostanie w pamięci wszystkich zgromadzonych w hali widowiskowo-sportowej w Ostrorogu. W tym dniu odbyła się premiera spektaklu, gdzie młodzież z Szamotuł i Ostroroga wspólnie zjednoczyła siły, by poprzez teatr wyrazić swój sprzeciw wobec narkotyków. Razem z młodymi aktorami udział w spektaklu wzięli Agnieszka Nowaczyk, Dyrektor Zespołu Szkół w Ostrorogu Maciej Polanowski oraz nauczyciele Olga Kołodziejczyk i Jacek Duks. Wszyscy wspólnie spotkali się na scenie, by móc uświadamiać młodych i dorosłych o konsekwencjach zażywania narkotyków i braku zainteresowania drugim człowiekiem, braku wsparcia i skierowania wyłącznie na pęd życia za karierą.

Ten dzień był wyjątkowy, ponieważ prócz spektaklu, grupa PaT z Szamotuł obchodziła 3 urodziny. Na tą okoliczność przygotowano tort. Następnie oficjalnie powołano  PaTPORT w Zespole Szkół w Ostrorogu. Pani Agnieszka Nowaczyk została wyróżniona przez Grzegorza Jacha odznaką PaT. Gratulujemy!!!

Zarówno w Szamotułach, jak i w Ostrorogu młodzież dosłownie użyła magii, która spowodowała zjednoczenie sił instytucji. Pokazała swoim rówieśnikom, rodzeństwu, że można się bawić bez używek. Był śpiew, była gra aktorska, rozmowa i zainteresowanie. Nie liczyło się, kto skąd pochodzi, z jakiej rodziny, lecz co chce powiedzieć i przedstawić. W tym dniu głos przede wszystkim miała młodzież z Szamotuł, Ostroroga, Konina, Czarnkowa i Poznania – ponieważ to oni przyjechali specjalnie, by wyrazić głośno swoje zdanie na temat narkotyków, jednocześnie podkreślając co jest w życiu ważne. Przypomnieli dorosłym, jak wielkie znaczenie ma słowo ‘’kocham Cię’’, ‘’wierzę w Ciebie’’, ‘’jesteś dzielny, odważny’’.

Tydzień Profilaktyki był niesamowicie inspirujący, pogłębiający wiarę w ludzi, ale i przypominający o najważniejszych wartościach w życiu.

 

Poniżej przemówienie Dyrektora Macieja Polanowskiego inaugurujące galę PaT w Zespole Szkół w Ostrorogu:

 

Dobry wieczór Państwu.

Witam najpiękniej jak potrafię w murach Zespołu Szkół w Ostrorogu a ściślej rzecz ujmując na terenie hali widowiskowo-sportowej, której jesteśmy gospodarzami. Witam Wszystkich gości, witam posłanki i posłów na Sejm RP, senatorów, ich przedstawicieli medialnych, starostów powiatowych, burmistrzów miast i gmin, przewodniczących rad powiatowych i rad miejskich, dyrektorów szkół i placówek, w tym dyrektorów Ośrodków Pomocy Społecznej, dyrektorów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, kuratorów, funkcjonariuszy policji. Witam nauczycieli, pedagogów, psychologów, rodziców naszych dzieci i młodzieży, uczniów i wszelkich gości, którzy zaszczycili nas dzisiaj swoją obecnością.

Kilka dni temu, kiedy zaczęliśmy poznawać się na nowo, wspomniałem naszym wychowankom o tym, że czeka ich piękna przygoda. Przygoda, która na zawsze zmieni ich światopogląd i po której wspomnienie pozostanie na zawsze w ich sercach. Ta przygoda zamieniła się w lekcję dojrzałości, którą nasza młodzież zdała celująco. Choć na podsumowanie dokonań grupy patowskiej przyjdzie jeszcze czas, już teraz mogę powiedzieć: dziękuję. Dziękuję Wam kochani uczniowie za atmosferę, za zaangażowanie w projekt, za wzajemne relacje, za to, że jesteście częścią szkoły, którą wszyscy razem współtworzycie tak pięknie i tak efektywnie. Wartość człowieka poznajemy po jego czynach, po sposobie postępowania, po pielęgnowaniu dobrych emocji. Dziś będą Państwo mieli okazję zobaczyć premierowy spektakl z udziałem naszej młodzieży. Będzie to spektakl o trudnym, głębokim przesłaniu, które w obecnych czasach wydaje się wyjątkowo aktualne. Będzie to opowieść bez fikcji, o tym co wokół nas i o tym co jest w życiu prawdziwą wartością. Życzę Państwu dobrych wrażeń artystycznych, znakomitego odbioru i głębokiej refleksji. Wtedy nasz cel szkolnego programu wychowawczego, programu profilaktycznego, twórczej metody profilaktyki rówieśniczej, zostanie osiągnięty.

Proszę Państwa, od wtorku miałem okazję podziwiać w pełnym tego słowa znaczeniu pracę, relacje, zaangażowanie i niezwykłą charyzmę człowieka, który nie waham się tego powiedzieć, stał się naszym przyjacielem. Podczas rozmów o naszych troskach, problemach, realiach, bardzo zależało nam na jego obecności, bardzo zależało nam na rozpoczęciu współpracy. I udało się. Proszę Państwa, niezwykle miło jest mi jako gospodarzowi gościć i z niezmierzoną satysfakcją przedstawiam Państwu człowieka, który w kilka dni poprowadził młodzież naszej szkoły do moralnego zwycięstwa. Powitajmy brawami, społecznego doradcę Rzecznika Praw Dziecka, reżysera teatru, a przede wszystkim twórcę jedynego ogólnopolskiego programu Profilaktyka a Ty – Pana Grzegorza Jacha.

 

Słowa podziękowania do autora widowiska skierowali także jego podopieczni:

 

Panie Grzegorzu,

Dziękujemy… Bardzo dziękujemy… Za słowo, za czyn, za uświadamianie nam kim jesteśmy i kim być powinniśmy…

Przez te kilka dni stał się Pan dla nas ojcem, autorytetem, reżyserem, patriotą. Po prostu przyjacielem.

Nasze słowa nie wyrażą zaangażowania, nie przybliżą wartości edukacyjnej, wychowawczej, ale także tej życiowej. Tej, która jakże często niedoceniana, stanowi o naszej osobowości.

Idea PaT-PORTU zostaje wśród nas. Z wielkimi nadziejami i chęcią działania zabieramy się od jutra do pracy. Tak, aby mógł Pan być z nas dumny.

Może Pan na nas liczyć a jako przyjaciel naszej szkoły na zawsze pozostaje Pan w naszych sercach.

PaTPORT Ostroróg

 

Posted in Strona główna.